Make your own free website on Tripod.com

daisy.gif (2008 bytes)

ORANGE.jpg (10861 bytes) KIŞ AYININ MÜKEMMEL MEYVESİ:PORTAKAL


Reçeli yapılır, suyu sıkılarak içilir, konservesi, tatlısıyapılır, parfüm ve şekercilikte çok kullanılır.Eczacılıkta insan sağlığı için çok tavsiye edilir.P vitamini ihtiva ettiği için damar güçlendirir kanama ve felce mani olur.C vitamini ihtiva ettiği için vücut direncini arttırır ve gribi önlemede etkili olur.

                     C VİTAMİNİ DEPOSU:     Portakal  turunçgiller familyasındandır.Portakal bol miktarda mineral maddeler (kalsiyum, çinko,bakır, manganez, fosfor, demir) vitaminler (Avit.B1-B2-B6 ve C vit.) ve şeker ihtiva etmektedir.

    Portakal meyvaları için olduğu kadar çiçekleri için de yetiştirilir.Yaprakları yeşil renktedir ve kışın da dökülmeden kalır.

    P vitamini ihtiva ettiği için damar güçlendirir. portakal.jpg (4161 bytes)

   C vitamini ihtiva ettiği için vücut direncini arttırır ve gribi önlemede etkili olur.

    Bol vitamin madeni tuzlar, mineraller ihtiva etmesi sebebiyle kansızlığa iyi gelir, hazmı arttırıcı karaciğeri çalıştırıcı, sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır.Portakal suyu hastaların hararetini ve ateşini düşürür.Küçük çocukları scorbite karşı korur.Kanı temizleme özellğinin yanında ağız mikroplarına karşı da etkilidir.Pekliğe karşı tavsiye edilir.Eczacılıkta kuvvet ve iştah için kabuklarından şurup yapılır. Ayrıca portakal suyu içine yumurta sarısı ilave edilip içilirse kuvvet ve iştah için etkilidir.Sporcuların maçtan önce ve sonra portakal suyu içmeleri tavsiye edilir.

  Zayıflamak için: Yarımlitre su 1 adet  portakal 3 adet limon kaynatılır 2 kaşık balla tatlandırılır 5 dk. sonra ateşten indirilir Günde 3-4 bardak içilirse faydası görülecektir. Sonderece doğal bir yöntem...

    Svilce ve kan temizlenmesi için portakal kuru yapılmalı.

    Kabuklardan reçel yapılır besleyici özelliği olması sebebiyle kabuklar toz edilir pasta üzerine dökülürse güzel bir süsleme olur.

    Kabuklar yakılıcak olursa yemak ve sigara kokularını alır.

    Portakal Kalsiyumun vücuda girmesini sağlar.1potakal=100gr.süt

    CİLT: Portakaldan yüz maskeleri yapılır.Portakal-balla yumurta akı-portakal, bademyağı-portakal, yoğurt limon-portakal kayısı ile yüze lapa şekline getirilerek maske yapılır yarım saatle bir saat arasında bekletildikten sonra ılık su ile veya soğuk su ile maske temizlenir.

    Yüzdeki makyaj veya siyah lekeleri temizlemek için portakal suyu parmak ucu ile yüze sürülür sonra gül suyuna batırılmış pamuk ile temizlenir.Yine cildinizin parlak görünmesi ve renklenmesi için zarı çıkarılmış bir dilim portakalı cildinize yedirin, 15-30 dk beklettikten sonra temizleyin (gül suyu tavsiye edilir.).

 

ANA SAYFA | TIP SAYFASI | FOTOĞRAF SAYFASI | BAŞÖRTÜSÜ SAYFASI | EDEBİYAT SAYFASI | TEVHİD SAYFASI | İNSAN HAKLARI